Aviopārvadājumu nozarei patlaban ir apmēram 100 gadu. Un tas ir gana ilgs laiks, lai dažas aviosabiedrības izaugtu ļoti lielas. Vienas ir daudz pārākas par otrām. Šeit norādītas lielākās aviosabiedrības Eiropā (pasažieru skaita ziņā).
10. “SAS Group”
Pasažieri 2019. gadā: 22,6 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 158 (“SAS”), 9 (“Scandinavian Airlines Ireland”)
“SAS Group” ir kas vairāk nekā tikai “SAS”, ko pazīstat – tā ir arī “Scandinavian Airlines Ireland”. Šis Īrijas meitasuzņēmums tika nodibināts 2017. gadā, lai sacenstos ar citu Īrijā reģistrētu konkurējošo sabiedrību zemajām cenām. Līdz šim to vajājuši ar nodarbinātības jautājumiem saistīti skandāli.
Lielākā “SAS” joprojām saglabā vadošo pozīciju Skandināvijā – Zviedrijā, Dānijā un Norvēģijā – kā neviena cita aviosabiedrība. To nodibināja 1946. gadā un tā nieka 51 gadu vēlāk kļuva par vienu no “Star Alliance” līdzdibinātājām.
9. “Norwegian Air Shuttle ASA”
Pasažieri 2019. gadā: 28,6 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 34 (bez meitasuzņēmumiem), 159 (ar meitasuzņēmumiem)
Norvēģijas vēsture ir sarežģīta, kaut arī tā nav sevišķi gara. Tā sākās kā aizstājēja “Busy Bee” reģionālajai aviosabiedrībai, kas darbību beidza 1993. gadā. Tā izmantoja Fokker 50s – propelleru lidmašīnas. Arvien sarežģītāku notikumu virknes rezultātā Norvēģija sāka zaudēt tirgus par labu “SAS”.
Tieši tāpēc 2002. gadā tā uzsāka starptautisku darbību. Norvēģija sāka iegādāties jaunas lidmašīnas un pat sāka piedāvāt starpkontinentālus maršrutus. Un tagad tā ir viena no lielākajām zemo cenu aviosabiedrībām Eiropā, kā arī viens no lielākajiem bērniem aviācijā. Nav slikti kā aviosabiedrībai, kas sāka darbību ar dažām lidmašīnām, kuru ražotājs pārtrauca darbību 1996. gadā.
8. “Wizz Air”
Pasažieri 2019. gadā: 29,8 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 110 (“Wizz Air”), 10 (“Wizz Air UK”)
“Wizz Air” lielākais centrs ir Budapeštā – tas apkalpo 60 galamērķus. Taču tā nav Ungārijas aviosabiedrība. Starp citu, lielākais investors ir kāda ASV kapitāla sabiedrības un pārvaldītājsabiedrības galvenais birojs atrodas Normandijas salās.
Sākot ar vienu maršrutu no Katovices uz Londonas Getvikas lidostu, “Wizz Air” gana sekmīgi atradusi savu nišu. Savas darbības laikā tā dibinājusi trīs meitasuzņēmumus. Bulgārijas un Ukrainas meitasuzņēmumi iekļauti uzņēmuma struktūrā. Taču šķiet, ka “Wizz Air UK” klājas labi.
7. “EasyJet”
Pasažieri 2019. gadā: 41 miljons (2019. gada jūlijā)
Flote: 332
“EasyJet” sāka savu darbību ar divām iznomātām Boeing 737-200 lidmašīnām, kuru apkalpi, apkopi un apdrošināšanu pilnībā nodrošināja iznomātājs. Tā tas bija 1995. gadā, bet 1996. gadā “EasyJet” iegādājās savu pirmo lidmašīnu. Tā nekavējoties uzsāka starptautiskus reisus, sacenšoties ar “British Airways” un “KLM”.
“EasyJet” savas pastāvēšanas laikā ir pārņēmis vairākas aviosabiedrības. Viena no šīm aviosabiedrībām kļuva par Šveices meitasuzņēmumu “EasyJet Switzerland”. Otra – “EasyJet Europe” (atrodas Vīnē).
6. “Aeroflot Group”
Pasažieri 2019. gadā: 46,7 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 249
“Aeroflot” vēsture sniedzas līdz 1923. gadam. Padomju laikos tā bija lielākā aviosabiedrība pasaulē. Tagad tā ir “knapi” lielākā aviosabiedrība Krievijas Federācijā un galvenais aviopārvadātājs.
Šī valsts sabiedrība piedalījusies dažos Krievijas aviosabiedrību apvienošanās un reorganizācijas gadījumos. Tagad “Aeroflot” ir meitasuzņēmumi “Aurora”, “Pobeda” un “Rossiya Airlines”. Tā sasniedz 146 galamērķus visā pasaulē un lielākoties darbojas ārpus tās centra Maskavas Šeremetjevas lidostā.
5. “Turkish Airlines”
Pasažieri 2019. gadā: 56,4 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 346
“Turkish Airlines” tika nodibināta 1933. gadā. 2019. gada augustā tā bija aviosabiedrība, kas apkalpoja visvairāk galamērķus pasaulē. “Turkish Airlines” lido uz 126 valstīm (tas arī ir pasaules rekords) un apkalpo 315 galamērķus.
Galvenais centrs (un galvenais birojs) atrodas Stambulas Ataturka lidostā. Daudzie meitasuzņēmumi nodrošina ne tikai pasažieru, bet arī kravu pārvadājumus un apkopi.
4. “Air France-KLM”
Pasažieri 2019. gadā: 56,4 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 224 (“Air France”), 121 (“KLM”, izņemot meitasuzņēmumus)
“Air France-KLM” ir pārvaldītājsabiedrība, kas apvieno “Air France” un “KLM”. Tiem, kuri par to nezina – apvienošanās notika 2003. gadā. Aviosabiedrības joprojām darbojas kā atsevišķi zīmoli un saglabā savus centrus.
“Air France” radās 1933. gadā pēc vairāku Francijas aviosabiedrību apvienošanās. Tai joprojām ir vairāki savi meitasuzņēmumi. Bet “Koninklijke Luchtvaart Maatschappij N.V.” – “KLM” – ir gan Dānijas vadošais aviopārvadātājs, gan visvecākā aviosabiedrība, kas joprojām saglabājusi savu nosaukumu.
3. “International Airlines Group”
Pasažieri 2019. gadā: 90 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 573 (kopā), 278 (“British Airways”), 90 (“Iberia”)
Nesenāku apvienošanos – proti, 2011. gadā – piedzīvoja “British Airways” un “Iberia”, kļūstot par 100 % “International Airline Group” meitasuzņēmumiem. Minēto grupu vēlāk pastiprināja, pievienojot “Aer Lingus”, “AirEuropa”, “Anisec Luftfahrt”, “IAG Cargo”, “LEVEL”, “Vueling” un “Avios Group”.
“Iberia” pēc apvienošanas bija problēmas ar rentabilitāti, bet “IAG” turpināja uzvaras gājienu. Tagad šķiet, ka situācija ir noskaidrojusies. Kopumā grupa var tikt galā ar 573 lidmašīnu floti – gandrīz puse no tām ir Airbus A320s.
2. “Deutsche Lufthansa”
Pasažieri 2019. gadā: 111 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 299 (bez meitasuzņēmumiem)
Pretēji divām iepriekšminētajām sabiedrībām “Lufthansa” klājas gluži labi, neapvienojoties ar citiem uzņēmumiem. To izveidoja Berlīnē 1926. gadā un tagad tai pieder tādi meitasuzņēmumi–aviosabiedrības kā “Austrian Airlines”, “Swiss International Air Lines”, “Brussels Airlines”, “Eurowings” un “Germanwings”.
“Lufthansa” galvenā mītne ir Ķelnē. “Lufthansa Aviation Center”, galvenais centrs un bāze, ir Frankfurtes lidostā, bet sekundārā bāze un lidojumu vadības centrs ir Minhenes lidostā.
1. “Ryanair”
Pasažieri 2019. gadā: 116 miljoni (2019. gada septembrī)
Flote: 412 (bez meitasuzņēmumiem)
“Ryanair” nodibināja 1984. gadā un lielāko pieaugumu tā piedzīvoja pēc ierobežojumu atcelšanas 1997. gadā. Apkalpojot “tikai” 38 valstis, “Ryanair” joprojām, salīdzinājumā ar jebkuru citu aviosabiedrību, gada laikā starptautiski pārvadā visvairāk pasažieru.
“Ryanair” ir māsas uzņēmumi “Ryanair UK”, “Ryanair Sun”, “Malta Air” un “Lauda”. Nesen sabiedrība izpelnījās kritiku par 2017. gada septembrī un oktobrī lielo atcelto lidojumu skaitu. Nebūšanas ar to nebeidzās un uzņēmums visu 2018. gadu piedzīvoja streikus.
Vai jebkad esat lidojis ar kādu no šīm aviosabiedrībām? Vai vispār esat lidojis? Tad jums jāzina, ka pastāv arī lidojumu traucējumi. Aizkavēti, atcelti un virspārdoti lidojumi – tie visi ir apdraudējumi, kas var uzglūnēt nabaga aviopasažierim. Par laimi varat pieteikties līdz 600 eiro lidojuma kompensācijai! Izdariet to ar “Skycop” palīdzību. Mēs paveiksim lielāko daļu darba, kamēr jūs vienkārši atpūtīsieties un gaidīsiet!