Mēģinājāt kaut kur aizlidot, bet piedzīvojāt lidojuma traucējumu. Jūsu lidojums varēja tikt aizkavēts, atcelts vai devies prom bez jums, jo jūs palūdza izkāpt no lidmašīnas virspārdošanas dēļ. Protams, jums varētu šķist, ka pie visiem šiem negadījumiem vainojama aviosabiedrība. Taču tiesību aktos, kas attiecas uz lidojumu traucējumiem, norādīti daudzi izņēmumi, kas ļauj aviosabiedrībai jums nemaksāt neko. Tātad – kad varat pieteikties kompensācijai un to saņemt?
Kompensācijas saņemšana: ievads
Aizkavētu un atceltu lidojumu apstākļi parasti ir diezgan līdzīgi. Galu galā vislielākā atšķirība ir tajā, cik ļoti lielā mērā lidojuma traucējums bijis traucējošs. Aizkavētiem lidojumiem svarīgs ir ierašanās laiks: ja jūsu lidmašīna nolaižas vismaz 3 stundas vēlāk, varat pieteikties kompensācijai. Atceltiem lidojumiem – varat pieteikties kompensācijai, ja tikāt brīdināts par atcelšanu mazāk kā 14 dienas pirms lidojuma.
Ja jūsu lidojuma traucējums atbilst iepriekš minētajiem kritērijiem, nokļūstat tiešām sarežģītā stāvoklī. Uz aizkavētiem un atceltiem lidojumiem attiecas daudzi izņēmumi: laikapstākļi, streiki, lidmašīnas ražošanas defekti, lidostas darbības problēmas, militāra darbība u. c. Daudzus no tiem aviosabiedrība minēs kā attaisnojumus, skaidrojot, kāpēc nevarat pieteikties kompensācijai.
Darbinieku rotācijas problēma? Tā ir aviosabiedrības vaina.
Taču, kādi apstākļi ir traucējumi, kas uzskatāmi par aviosabiedrības vainu? Tam jābūt kaut kam, ko aviosabiedrība var kontrolēt. Protams, uzņēmums nevar kontrolēt laikapstākļus. Taču darbinieku rotāciju – gan. Aviosabiedrībām nav daudz lieku darbinieku. Protams, noalgot reisu pavadoņus nav pārāk grūti, bet piloti – ir cita lieta. Tā kā treniņiem un sertifikācijai nepieciešams tūkstošiem stundu, viņi ir reti sastopami. Apstākļus neuzlabo arī tas, ko daži no viņiem uzskata par zemu samaksu, un graujošais efekts, ko rotācija atstāj uz viņu ģimenes dzīvi.
Tāpēc aviosabiedrības ļoti rūpīgi plāno, lai maksimāli izmantotu savu pilotu un apkalpes darba laiku. Reizēm tas neizdodas tik labi un lidojums tiek atlikts (aizkavēts) vai atcelts. Šajā gadījumā varat ne tikai pieteikties kompensācijai, bet arī sagaidīt, ka to arī saņemsiet. Darbinieku grafiki noteikti ir tas, ko aviosabiedrība var kontrolēt.
Lidmašīnu rotācijas problēma? Aviosabiedrības vaina.
Pat tad, ja jums ir darbinieki, tas nenozīmē, ka viņi kaut kur aizlidos, ja nav lidmašīnas. Katrs lidaparāts ir ārkārtīgi dārgs. Pat tad, ja aviosabiedrības labprāt gatavas par lidmašīnām maksāt, reizēm nav pietiekami daudz lidaparātu, ko iegādāties. Ar to domāju, ka diviem lielākajiem ražotājiem pasaulē – “Boeing” un “Airbus” – ir pasūtījumi vairākas desmitgades uz priekšu.
Tieši tāpēc aviosabiedrībām lidmašīnu grafikam jāpievērš tikpat daudz uzmanības, cik darbinieku grafikiem. Tātad, ja lidmašīnas nav, jo aviosabiedrība sajaukusi plānus un grafikus, varat pieteikties kompensācijai un to saņemt.
Lidaparāta apkope? Aviosabiedrības atbildība.
Protams, reizēm lidmašīnas atsakās lidot. Dažos ļoti retos gadījumos tas ir lidmašīnas ražošanas defektu dēļ un tad nevarat pieteikties kompensācijai. Daudz biežāk tas tas notiek apkopes kļūmju dēļ, par kurām ir atbildīga aviosabiedrība un jūs varat pieteikties kompensācijai. Ir daudz stāstu par to, ka lidojumi ir aizkavēti, atcelti vai lidmašīnām bijis jāatgriežas tikai tāpēc, ka salūzušas dažas sīkas detaļas gaisa kondicionēšanas sistēmā.
Tā kā lidmašīnas ir tik jutīgs aprīkojums, lai lidotu, visam jābūt visaugstākajā līmenī. Ja jūsu lidojums ir aizkavēts vai atcelts tāpēc, ka salūšanas dēļ bija jāveic apkope, uzskatāms, ka tā ir aviosabiedrības vaina un tai jāizmaksā kompensācija.
Virspārdošana: ja ne jūs, tad tā ir aviosabiedrība.
Visbeidzot, nonākam pie virspārdošanas. Tas ir termins, ko izmantojam, lai aprakstītu gadījumu, kad pasažierim nav atļauts iekāpt lidmašīnā, jo tajā nav pietiekami daudz sēdvietu. Tas noticis tāpēc, ka aviopārvadātājs ir pārdevis vairāk biļešu nekā lidmašīnā ir sēdvietu: tā kā ne visi pasažieri ierodas uz lidojumu, tas ir veids, kā nodrošināt, lai lidmašīna ir maksimāli pilna un tādējādi – rentabla. Taču reizēm ierodas visi pasažieri un dažiem tiek liegta iekāpšana – vai arī viņi tiek novirzīti uz citu lidmašīnu. Ja tas noticis ar jums – un jūs brīvprātīgi neatdevāt savu sēdvietu – varat pieteikties lidojuma kompensācijai.
Ņemiet vērā, ka nevarat pieteikties kompensācijai, ja jums tika liegta iekāpšana vai jūs piespieda izkāpt reibuma, nepienācīgas uzvedības u. tml. iemeslu dēļ.
Te nu tas ir: īss, kodolīgs skaidrojums tam, kad uzskatāms, ka aviosabiedrība ir vainīga pie lidojumu traucējumiem. Ja lidojums ir aizkavēts, atcelts vai virspārdots atbilstoši iepriekšminētajiem kritērijiem, piesakieties lidojuma kompensācijai ar “Skycop”. Summa līdz 600 eiro var būt jūsu. Vēlaties uzzināt, cik vērta varētu būt jūsu lieta? Izmēģiniet mūsu lidojuma kompensācijas kalkulatoru!