Tā kā Ķīnas centrālajā daļā izplatījies nāvējošais korona vīruss pieskandina virsrakstus, daudzi no mums raizējas ne tikai par to, cik liela ietekme tam būs uz ceļošanu pasaules mērogā, bet arī par to, vai ir vērts par to satraukties arī tad, ja uz šo valsti nav plānots doties.
Daudziem no mums rodas déjà vu sajūta tā neticamās līdzības dēļ SARS izplatībai, kas notika gadsimta sākumā. Taču saskatāmas līdzības ne tikai ģeogrāfiski un hronoloģiski. Atmiņas raisa tieši panika, kas apvij šo jautājumu.
Taču šoreiz tas ir kas cits. Mūsdienās saziņas līdzekļi ir pilnveidojušies – tāpat kā ar veselību saistītās tehnoloģijas kopumā – un starptautisku ceļotāju ir tik daudz kā nekad iepriekš. Turklāt arī jaunais korona vīruss (Novel Coronavirus jeb 2019-nCoV) ir kas tāds, ar ko neviens nekad iepriekš vēl nav saskāries.
Tā kā visa pasaule mobilizējas, lai maksimāli izmantotu pieejamos resursus (un tādas lielas aviosabiedrības kā “British Airways” un “Finnair” atliek visus lidojumus uz Ķīnas vidusdaļu) un lai kontrolētu aizsākušos krīzi, ceļotājiem visā pasaulē tiek ieteikts veikt visus nepieciešamos aizsardzības pasākumus. Taču tieši kādi drošības pasākumi jāveic, ceļojot jaunā korona vīrusa izplatības laikā?
Nedodieties uz Ķīnu bez nopietna iemesla
Gada sākumā sākotnēji tika ziņots par to, ka jaunais korona vīruss varētu radīt bažas tiem, kuri jau ieplānojuši apmeklēt Ķīnu – īpaši Uhaņas pilsētu, kurā sākās tā izplatība. Uhaņā 23. janvārī – un vismaz 15 citās Hubei provinces pilsētās – tika noteikta karantīna. Šajā reģionā visi vietējie un starptautiskie sabiedriskā transporta pakalpojumi tika atlikti.
Tika apturēti ne tikai autobusi un vilcieni. Visā provincē uz zemes palika gan visas iekšzemes, gan visas starptautisko reisu lidmašīnas līdz tālāko norādījumu saņemšanai. Šādi tas pakāpeniski notika arī citās lielās pilsētās visā valstī. Katru dienu tiek ieviesti jauni ceļošanas ierobežojumi, bet Hubei province joprojām ir visinficētākais reģions. No 25. janvāra līdz turpmāku norādījumu saņemšanai tiek atlikti visi starppilsētu autobusu reisi gan no Pekinas, gan uz to. Nākamajā dienā Šanhajā, Tjaņjiņā, Šaņdunā, Siaņā un Sanjā tika paziņots par līdzīgiem aizliegumiem.
Starp citu, visi nebūtiskie braucieni uz Ķīnu kļūst gandrīz neiespējami valdības ierobežojumu dēļ, kas pieļauj pārvietošanos tikai steidzamos gadījumos arvien jaunās valsts daļās.
Apsveriet atlikt braucienu, ja esat to jau rezervējis
Ķīnas civilās aviācijas iestādes un dzelzceļa darbības regulatori noteikuši, ka pārvadātājiem jāpiedāvā saviem pasažieriem pilnībā atgriezt naudu par lidmašīnas vai vilciena biļetēm bez papildu maksas. Šie noteikumi ir spēkā neatkarīgi no tā, vai attiecīgā lidmašīna vai vilciens būtu devies cauri Uhaņai, vai nē. Ja gatavojāties braukt uz Ķīnu vai tai cauri un jūsu lidojums tika atcelts, varat pieteikties kompensācijai par traucētu lidojumu, jo šāda situācija uzskatāma par ārkārtējiem apstākļiem. Bet, protams, jums likumīgi pienākas saņemt atpakaļ naudu un aviopārvadātājam ir pienākums sniegt jums visu aprūpi, ko esat pelnījis, ja lidojums tika atcelts, par ko tikāt informēts mazāk kā 14 dienas pirms plānotā izlidošanas datuma.
Vairākas vietējās un starptautiskās viesnīcu ķēdes un tiešsaistes ceļojumu aģentūras arī bijušas pielaidīgākas attiecībā uz atcelšanu un izmaiņām – sagaidāms, ka šādi rīkosies arī ceļojumu rīkotāji.
Kaut arī dažādu izpētes iestāžu aprēķini atšķiras, paredzams, ka notiekošā epidēmija ilgs dažus mēnešus un pirmās iespējamās vakcīnu pārbaudes netiks veiktas agrāk par aprīli – saskaņā ar visreālistiskāko scenāriju. Tāpēc ir labi apsvērt savu ceļojumu uz Ķīnu pagaidām atcelt – ja tādu plānojat – vismaz līdz jūnijam.
Ievērojiet ierastos drošības pasākumus starptautisku braucienu laikā
Vīruss 2019-nCoV jau izplatījies tālāk par Ķīnas robežām ar apstiprinātiem gadījumiem apgabalos, kuros atrodas lieli starptautiski transporta mezgli – ieskaitot lidostas, kas apkalpo starpkontinentālus lidojumus. Savienotās valstis un vairākas Eiropas valstis, ieskaitot Franciju un Vāciju, jau apstiprinājušas, ka tajās mīt pacienti, kas pārnēsā jauno korona vīrusu. Tā kā briesmas ir reālas, jāizvairās no panikas un jāizmanto veselais saprāts un ierastie drošības pasākumi starptautisku braucienu laikā.
Pasaules Veselības organizācija regulāri sniedz aktuālu informāciju par šo tēmu, uzsverot, ka starptautisku braucienu laikā (pat tad, ja nešķērsojat Ķīnas teritoriju) ārkārtīgi būtiski atcerēties ievērot ierastos drošības pasākumus.
Šajos pasākumos ietverta izvairīšanās no
- apgabaliem, kuri uzskatāmi par augsta infekcijas riska zonām, piemēram, fermām, dzīvu dzīvnieku tirgiem un vietām, kur tiek kauti dzīvnieki, ieskaitot zivis un jūras veltes. Pašlaik zināms, ka divas trešdaļas no visiem pacientiem, kuriem sākotnēji diagnosticēts jaunais korona vīruss, apmeklēja vai bija nepastarpināti vai kā citādi saistīti ar Uhaņas jūras velšu vairumtirdzniecības tirgu;
- saskares ar savvaļas dzīvniekiem, ne tikai apmeklējot zonas, kurās potenciāli varētu būt izplatījies korona vīruss. Un – kā jau ierasts – saskaroties ar jebkādiem dzīvniekiem vai dzīvnieku izcelsmes produktiem, nepieskarieties acīm, degunam vai mutei, kamēr neesat veicis atbilstošus sanitārijas pasākumus.
Saglabājiet veselību – saglabājiet drošību
Lielākā daļa no drošības pasākumiem, kas veicami nākamajos dažos mēnešos starptautisku braucienu laikā, ir kaut kādā ziņā līdzīgi tiem padomiem, ko esam dzirdējuši par jebkādu sabiedriskā transporta līdzekļu izmantošanu gripas sezonas laikā.
- Turieties pa gabalu no cilvēkiem, kuri ir acīmredzami neveseli, īpaši tad, ja viņiem ir drudzis, klepus vai apgrūtināta elpošana.
- Galvenais ir mazgāt rokas, īpaši pēc tiešas saskares ar neveseliem cilvēkiem vai viņu vidi.
- Uzraugiet savu veselības stāvokli un mēģiniet pēc iespējas agrāk pamanīt, ja jums ir drudzis vai kādi citi bieži izplatīti simptomi.
- Ja sākat justies nevesels, pēc iespējas ātrāk sazinieties ar ārstu vai citu veselības aprūpes speciālistu.
- Ievērojiet vietējo iestāžu padomus.
Gandrīz katrā Eiropas valstī, kā arī citās valstīs, kurās tiek apkalpoti starptautiski transporta mezgli, tiek īstenoti papildu drošības pasākumi, piemēram, infrasarkano termometru uzstādīšanas un papildu drošības pārbaudes. Šādi sabiedrības veselības aizsardzības pasākumi nekādā veidā nav iemesls panikai, bet drīzāk rada mieru, kas šajos vētrainajos laikos ir ārkārtīgi nepieciešams.